Himalaya tuzundan hazırlanan Sole, bedenimizdeki asit-baz miktarını da dengeleyebilecek kabiliyete sahip mükemmel bir maddedir. Onun sayesinde bedenimiz kurşun, civa, arsenik ve kireç gibi ağır metallerden temizlenir.  Çünkü kristal tuz, bağlanmış molekülleri çözme gücüne sahiptir. Bunu çok basit bir örnekle bizzat deneyimleyebilirsiniz; kireçlenmiş su kaynatma makinenizin içine sole koyun ve kısa bir süre kaynatın. Bir süre sonra makinenizdeki kirecin tamamen eridiğine tanık olacaksınız.

Bunun herhangi bir sihirle alakası yoktur, bu sadece kimyasal fiziksel bir reaksiyondur. Sole,  Himlaya kristal tuzunun güçlü yapısı ve iyonal etkisi sayesinde, bağlanmış molekülleri çözer ve sıvı haline getirir. Bulaşık makineleriniz için kullandığınız kireç önleyici tabletlerde tuzdan başka birşey değildir zaten. Makinelerinize sunduğunuz bu detoksu kendinize de sunun ve bedeninizde biriken ağır metallerden, kireçlenmelerden ve diğer toksinlerden arının.

Bedenin bu maddelerden arınması, onların öncelikle metabolize edilebilir hale gelmesine bağlı. Yapılan kan testlerinin kanıtladığı gibi, bedenden atılımı zor ve hatta imkansız olan hayvansal proteinleri bile kristal tuz kullanımı sayesinde idrar aracılığı ile dışarı atabiliriz